Ako vybrať udiareň?

Udiareň na prípravu domácich lahôdok neslúži výhradne milovníkom mäsa, pochutnať si môžete aj na údenej zelenine, alebo zemiakoch. Záhradný krb s udiarňou vám zaručí dobroty prevoňané dymom, elektrické udiarne v tom však nezostávajú pozadu, pretože pracujú s drevenými uhlíkmi z brikiet - ich výhodou je ľahká údržba a čistenie.

  • Regina, redaktorka Heureka.sk
  • Doba čítania: 4 min.

Druhy udiarní

Drevená udiareň

Drevené udiarne sú obľúbené vďaka svojmu peknému vzhľadu, s ktorým sú ozdobou záhrady. Vyzerajú ako miniatúrny drevený domček so strechou, do ktorého je privádzaný dym z ohniska. Je tiež ideálna ako záhradná udiareň s grilom.

  • Okrasný vzhľad skrášli záhradu

  • Možné údiť studeným, teplým aj horúcim dymom

  • Údi sa dymom z kusového dreva, ale je možné použiť aj pelety alebo štiepky

  • Je potrebné dávať si pozor, aby udiareň nezačala horieť

  • Je potrebné sa o ňu pravidelne starať

  • Náchylná na poveternostné podmienky

Udiarne

Kovové údiarne

Do kovových udiarní sa radia udiarne z hrubostenných oceľových plechov, ktoré sú síce ťažké a o niečo drahšie, ale vynikajú svojou životnosťou a ľahkou údržbou. Ďalšou možnosťou je pozinkovaný plech, ktorý je naopak lacný, avšak je potrebné sa zmieriť s kratšou životnosťou. Navyše je potrebné pred prvým použitím udiareň rozkúriť bez potravín, aby sa vypálil olejový film. Tretím kovovým materiálom je nerez, ktorý sa využíva najčastejšie na domáce a elektrické udiarne.

  • Oceľové plechy majú dlhú životnosť

  • Pozinkované plechy ponúkajú nižšiu cenu

  • Nerez je menej náročná na údržbu

  • Oceľové plechy sú ťažké a náročné na premiestnenie

  • Pozinkované plechy majú kratšiu životnosť oproti oceľovým

Udiarne

Podľa čoho vyberať

Klasické varianty predstavujú záhradnú alebo domácu udiareň. Pokiaľ nemáte k dispozícii veľký priestor, môžete zvoliť udiarne stolné alebo mini udiarne. Prenosná udiareň potom rieši dilemu, či využijete udiareň viac doma alebo na chalupe - je však nutné počítať s jej menšou kapacitou.

Typ potravín a ich množstvo hrá dôležitú úlohu pri výbere udiarne. Údeniny a ryby si žiadajú možnosť zavesenia na háčiky, celé kusy mäsa zase môžete buď položiť na rošt, alebo ich zavesiť voľne do priestoru.

Ako často máte v pláne údiť? Pokiaľ celoročne, bude pre vás výhodnejšia izolovaná udiareň. Pokiaľ to bude len občas, vyberte si takú udiareň, ktorá je skladná a ľahko sa čistí.

  • Horizontálne údenie - dym je vedený horizontálne a je preto vhodnejší pre potraviny na roštoch, ako sú ryby alebo zelenina.

  • Vertikálne údenie- dym ide v tomto prípade vertikálou smerom nahor a údeniny sú často zavesené na háčikoch alebo priečkach.

  • Ďalšie možnosti prípravy - pokiaľ si kupujete multifunkčné zariadenie, nemusíte v ňom iba údiť. Častou doplnkovou funkciou je totiž gril, prípadne možnosť pečenia. Niektoré udiarne môžete využiť dokonca aj ako sušičku ovocia.

  • Automatická prevádzka - pokiaľ vám ide predovšetkým o výsledok a netrváte na zážitku zo samotného údenia, zvoľte automatickú udiareň. Pri nej je celý proces riadený automaticky, vrátane dávkovania paliva, udržovania teploty alebo vypnutia po konkrétnej dobe.

Dni plné pohody na chalupe a vône údeného mäsa - to ide skrátka k sebe. Pre ďalšiu inšpiráciu navštívte našu stránku Vyrazte na chalupu.

Oceľová a drevená udiareň

Materiál

Udiarne sa vyrábajú v mnohých rôznych prevedeniach, ktoré sa, okrem iného, ​​líšia materiálom. Časté sú drevené udiarne, ktoré sú zároveň ozdobou záhrady. Vyzerajú ako miniatúrny drevený domček so strechou, do ktorého je privádzaný dym z ohniska.

Do kovových udiarní sa radia udiarne z hrubostenných oceľových plechov, ktoré sú síce ťažké a o niečo drahšie, ale vynikajú svojou životnosťou a jednoduchou údržbou. Ďalšou možnosťou je pozinkovaný plech, ktorý je naopak lacný, avšak je potrebné sa zmieriť s kratšou životnosťou. Navyše je potrebné pred prvým použitím udiareň rozkúriť bez potravín, aby sa vypálil olejový film. Tretím kovovým materiálom je nerez, ktorý sa využíva najčastejšie na domáce a elektrické udiarne.

Palivo a napájanie udiarne

V udiarni môžete získať teplo hneď z niekoľkých rôznych zdrojov. Tým prvým, nie tak častým, je uhlie, z ktorého však potraviny nemusia získať tú pravú údenú vôňu. Vhodnejšie je kusové drevo a jeho deriváty - pelety, štiepka alebo piliny.

U pilín sa vyhýbajte tým, ktoré vznikli pri rezaní motorovou pílou. Budú mať na sebe zvyšky oleja a znehodnotili by všetko vaše mäso a ďalšie údeniny.

Elektrické udiarne produkujú dym v externom generátore prostredníctvom elektrického vykurovacieho telieska, potom záleží na tom, aký druh brikiet, štiepok alebo pilín necháte ohrievať.

Posledným variantom sú udiarne kombinované, kedy je v jednom zariadení gril a udiareň zároveň.

Palivo na údenie

  • Štiepky
  • Brikety
  • Piliny

Nie je dym ako dym

Existujú zásadné rozdiely v teplote dymu. Studeným dymom sa potraviny údia dlhšie, je to však podľa niektorých šéfkuchárov zdravšie, než rýchle údenie teplým dymom a sú trvanlivejšie.

Studený dym

Tento proces trvá najdlhšie, obvykle 24–72 hodín. Potraviny takto spracované ale majú najväčšiu trvanlivosť. Celé údenie sa delí do niekoľkých etáp: rozvlaženie, osušenie a údenie. V ich priebehu sa teplota v udiarni pohybuje od zhruba 40 °C na samotnom začiatku až po 20 °C po prakticky celú zostávajúcu dobu údenia. Studeným dymom je najvhodnejšie pripravovať rôzne klobásy, čabajky, trvanlivé salámy alebo odrezky mäsa. Pokiaľ chcete potraviny nejako ozvláštniť, môžete ku koncu procesu pridať rôzne aromatické prísady alebo bylinky.

Teplý dym

Slaninu a mäso najlepšie vyúdite v teplom dyme. Ten sa rovnako dobre hodí aj na preúdenie trvanlivých salám alebo klobás. Aj tu má celý proces niekoľko fáz: rozvlaženie, údenie a vypaľovanie. Teplota sa po väčšinu doby bude držať maximálne na 60 °C, len na poslednú hodinu sa zvýši na 70–80 °C. Mäso takto údite 6–24 hodín, údeniny stačí v udiarni nechať 4–12 hodín. Aj tu môžete experimentovať s rôznymi variantmi dreva alebo s bylinkami.

Horúci dym

Tento spôsob je najrýchlejší a hodí sa vo chvíli, keď chcete rýchlo vyúdiť pár kúskov mäsa, ktoré okamžite skonzumujete. Rýchlo v tomto prípade znamená v rozmedzí od 1 do 4 hodín a práve vďaka vlhkým pilinám a vysokej teplote sa mäso jednak vyúdi a jednak upečie. Akokoľvek je tento proces relatívne krátky, rozdeľuje sa do 4 etáp: rozvlaženie, osušenie, údenie a vypaľovanie. Prakticky po celú dobu je pritom teplota v udiarni okolo 90 °C.

Údené ryby

Údržba a servis

O udiareň sa treba starať. To znamená vyčistiť po každom použití, nenechávajte na stenách žiadnu patinu alebo zaschnutý materiál.

Príslušenstvo

Záhradné zostavy

Záhradné slnečníky a doplnky

Záhradné grily

Najčastejšie otázky

Aké drevo je najvhodnejšie na údenie?

V prvom rade musí ísť o drevo vyschnuté a bez povrchových úprav ako namorenie alebo nalakovanie. Potom si už môžete vyberať z mnohých druhov. Najpopulárnejšie je bukové alebo jelšové drevo, a najmä drevo z ovocných stromov, čo platí aj pre piliny, ktoré môžete dokonca namáčať vo vode, aby ste získali vlhký dym. Medzi ovocnými drevami potom vyniká čerešňa, višňa, jabloň alebo slivka, aj keď tá je lepšia ako súčasť drevenej zmesi. Môže totiž mäsu pridávať mierne štipľavú príchuť.

Aká je najvhodnejšia teplota na údenie?

Teplota sa odvíja od procesu údenia, ktorý zvolíte - studeným dymom sa pohybuje okolo 40 °C, teplým dymom približne 60 °C a v prípade horúceho dymu, kedy potraviny okamžite skonzumujete je to až 90 °C.